PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Vědci vytvořili robota, který nahradí rodičům dítě
Dětský robot by se měl v budoucnu naučit mluvit a napodobovat gesta obličeje.

3.3.2009

V Itálii vytvořili speciálního robota, který se chová jako malé dítě. Podle tvůrců je humanoid výbornou náhradou pro páry, které nemohou počít vlastní dítě, nebo se bojí větší odpovědnosti a starosti o něj. Úkolem rodičů je robotického předškoláka vychovávat a vštípit mu základní návyky lidského chování.

Konstruktéři se snažili ve všech ohledech robotické dítě přiblížit tomu pravému. Robotek proto měří 100 cm a váží 23 kg.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Technický zázrak je prozatím prototypem a nedokáže mluvit a ani chodit bez speciálního podstavce. V budoucnu by se ale mohl stát jedinou nadějí některých párů, jak si pořídit vlastní dítě.

Počítačový mág si stvořil ženu

K úplně jiným účelům se rozhodl vytvořit robota kanadský počítačový nadšenec Le Trung. Robotka Aiko má postavu dvacetileté ženy s ideálními mírami, na tváři stálý úsměv a jemné lesklé vlasy. Ráno čte „muži“ noviny, bez reptání uklízí, pomáhá při vedení účtů a večer mu ochotně přináší drink k televizi.

Le se s robotkou občas vydává do přírody i mezi lidi, přesněji – vynese ji ven a posadí vedle – Aiko neumí chodit. Robotka, která ovládá asi 13 tisíc jednodušších vět, budí velkou pozornost: ženy se s ní dávají do řeči, zatímco muži se často pokoušejí na ni sáhnout.

"Když to udělají příliš chtivě, dá jim pohlavek,“ prozradil Le. „Není to žádná nafukovací panna ze sexshopu,“ podotýká. „Stačilo by ale několik drobných úprav softwaru a dokázala by předvést i dokonalý orgasmus,“ chlubí se vynálezce.

Člověk nebo robot? Za 50 let nepoznáme rozdíl

Informační technologie prožívají v posledních několika dekádách velký rozkvět. Procesory se zmenšují, zvyšuje se jejich výkon a dokážou zpracovat více vláken najednou. S tímto tempem se dá jen stěží odhadnout, co bude za 50 let.

Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, se o to pokusil a předpověděl veliké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a schopnosti počítačů vnímat reálný svět.

V roce 2050 budou roboti takřka srovnatelní s lidmi.

„Podle některých prognóz se blížíme ke zlomovému bodu, od kterého rychlost technologického pokroku poroste exponenciálně. V blízké budoucnosti by počítače mohly člověka překonat ve schopnosti uvažovat,“ prohlásil Rattner.

Laboratoře Intelu se už teď zabývají vývojem komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem, a testují jejich budoucí využití při práci s počítačem. Některé slibné změny přijdou zřejmě mnohem dříve, než se původně očekávalo.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu