PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Změny v dokladech: Školákům přibudou otisky prstů, z občanek zmizí adresa


19.2.2009

Poslanecká sněmovna počítá s tím, že věková hranice pro snímání otisků prstů do biometrických pasů bude šest let. Rovněž by se také měla změnit podoba občanských průkazů.

Identifikační údaje se změní. Na příště budou do cestovních pasů snímány otisky prstů dětem od šesti let věku a z občanských průkazů zmizí rodné číslo, adresa a rodinný stav. Změny ve čtvrtek v prvním čtení zákona posvětili poslanci.

Zákon o certifikaci veřejných dokladů s biometrickými údaji posunuje hranici pro snímání otisků prstů o tři roky oproti některým státům, které tuto možnost zavádějí už pro tříleté děti. Evropská unie totiž jednotnou věkovou hranici neurčuje.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Cestovní pasy s otisky prstů, které jsou zaváděny v návaznosti na předpisy EU, se mají vydávat od 1. dubna. Sněmovna se v duchu požadavku vlády dohodla na schvalování normu ve zrychleném řízení. Tedy pravděpodobně v březnu.

Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele průkazu a zabránit případnému zneužití dokladu, připomněl poslancům ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Navrhovaný zákon podle něj upravuje získávání otisků prstů, tedy biometrických údajů, aby byla zaručena ochrana těchto citlivých osobních dat.

Vlastní pasy kvůli cestě do zahraničí nemusejí mít děti do deseti let, mohou být uvedeny v pase rodiče. Děti starší pěti let můžou dostat vlastní pas na dobu pěti let. Všechny nové pasy vydané po 1. dubnu budou obsahovat biometrické prvky; rodiče se podle Langra nemusejí bát, že dětské pasy budou muset často aktualizovat s tím, jak děti porostou. Platnost prý budou mít stejnou jako doklady dospělých.

Původně se měly otisky prstů objevovat v pasech už od loňského dubna. Termín ale vláda o rok posunula. Podle ministrů byly důvodem problémy na straně EU, která si prý teprve vyjasňuje, jaké biometrické prvky a data mají doklady obsahovat.

Změna občanských průkazů

Poslanci rovněž chtějí novelizovat zákon o občanských průkazech. Na nových dokladech totožnosti už nebudou údaje o rodném čísle, bydlišti a rodinném stavu. Zůstat by v nich měly jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, fotografie a podpis držitele průkazu.

"Bude možné snížit rozsah údajů povinně zapisovaných do občanského průkazu, a tím i dosud častou potřebu jeho výměny v případě změny některého údaje," řekl poslancům ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Data budou k dispozici v registrech, průkazy se strojově čitelnými údaji poslouží k elektronické komunikaci s těmito registry. Průkazy budou moci obsahovat vybrané údaje i v kontaktním elektronickém čipu, pokud jím budou opatřeny.

Cílem je podle ministra zjednodušit život jak samotným občanům, tak státní správě. O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší 15 let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu