PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Ve Švédsku věří GPS víc než vlastním očím


2.2.2009

Stará moudrost praví, že nesouhlasí-li mapa s terénem, vyměnit mapu a věřit terénu je vždy snadnější, než překopat terén a slepě věřit mapě. Zdá se ale, že zdaleka ne všichni severští řidiči s tímto poučením souhlasí.

V době moderní techniky jich totiž svým navigačním přístrojům v autech přespříliš věří tolik, že některé švédské instituce se cítily nuceny vydat jasné varování.

Navigační zařízení GPS je dnes již natolik cenově dostupné, že jej může v autě používat snad každý. Zapnout GPS však neznamená vypnout mozek - mapy mohou totiž někdy osudově zradit.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Své by o tom mohli vyprávět například obyvatelé jedné zapadlé osady nedaleko města Halmstadu, jimž pochybení výrobců elektronických map udělalo z ospalých místních uliček kamionovou magistrálu. Lidem dlouho nebylo jasné, proč se u nich zničehonic začalo objevovat hned tolik zahraničních nákladních aut s velkými návěsy. Až intervence u výrobce paměťových karet s mapami nakonec pomohla chybu napravit.

Jistá řidička v hornaté oblasti Sälenfjällen zase svému GPS v autě věřila natolik, že když jí obrazovka ukazovala běžnou meziměstskou komunikaci, nedbala na to, co vidí v okolí, a plných 11 kilometrů jela po stezce určené sněžným skútrům. V oblasti Dalsland navigací vedený řidič 22 metrů dlouhého kamionu zajel po lesní stezce do lesa tak daleko a hluboko, že vyproštění jeho vozidla trvalo plných pět hodin.

Řidič polského minibusu ve Švédsku dokonce spadl se svým autem přímo do přehrady, protože zastaralá elektronická mapa mu ukazovala běžnou cestu a on se od miniobrazovky nad přístrojovou deskou zapomněl včas odpoutat. Ve chvíli, kdy rozdíl mezi mapou a realitou objevil, už bylo příliš pozdě.

Podle švédské pojišťovací společnosti If postihují dopravní nehody v městském provozu každého desátého severského uživatele GPS. Přílišná svázanost s elektronikou a nedostatečný kontakt s okolím jsou význačným faktorem této nehodovosti.

Obnova elektronických map je přitom ještě stále vcelku nákladná, stojí řádově tisíce korun, přičemž nové údaje jsou do map zanášeny několikrát ročně. Ve srovnání s některými následky se však i tato občasná obnova může podle severských odborníků jevit jako velmi levná.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu