PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Severní Korea povolí mobily. Ale jen prominentům
S trochou štěstí lze u hranic odchytit signál z Číny. Pod hrozbou trestu.

15.12.2008

Síť má sloužit jen vysokým představitelům režimu

Vlastnit mobil je nyní v KLDR trestné

V zemi fungují některé čínské SIM karty

Pchjongjang - Objeví-li severokorejská policie při domovní nebo osobní prohlídce mobilní telefon, jeho majitel se ocitá ve velkém nebezpečí.

Hrozí mu dlouholeté vězení a v některých případech i poprava. Vládnoucí režim diktátora Kim Čong-ila dosud zakazuje třiadvaceti milionům Severokorejců používat mobilní telefony, stejně tak jako internet.

Uzavřená komunistická země je jediná, která nemá vlastní síť. Už brzy se to možná přece jen změní.

Kim Čong-il údajně uvažuje o přidělení mobilů prověřeným představitelům režimu. Tedy vysoce postaveným představitelům státu a armády.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

O zakázku na vybudování takovéto uzavřené, omezené sítě se uchází egyptský operátor Orascom, který stál před několika lety například u zrodu mobilních telefonů v Iráku.

"Počítáme s tím, že v Severní Koreji by naše zákazníky tvořilo zhruba pět až deset procent populace," řekl listu Financial Times generální ředitel Orascomu Nagíb Savirís.

Bývalý britský diplomat Jim Hoare, který působil v Pchjongjangu uvedl pro Financial Times, že mobily dostanou skutečně jen velmi prověření a loajální stoupenci režimu.

"Je nepravděpodobné, že by diktatura, která kontroluje i rozhlasové přijímače, dovolila většímu počtu lidí mobilní telefony," řekl Hoare. Jiní znalci severokorejské reality soudí, že i kdyby režim telefony povolil, většina Severokorejců na ně stejně nebude mít peníze.

Mobily do Severní Koreje pašují lidé z Číny, protože u hranic je možné využívat čínskou síť a v Severní Koreji také fungují některé čínské SIM karty.

Režim striktně zakázal mobilní telefony poté, co 22. dubna 2004 exploze roztrhala vlak na trati vedoucí z Pchjongjangu k čínským hranicím. Obrovský výbuch připravil o život přes sto lidí, dalších tisíc utrpělo zranění. Podle oficiální severokorejské verze šlo o nehodu.

Podle některých zdrojů mohla být exploze pokusem o atentát na Kim Čong-ila, který jel ve vlaku nedlouho před katastrofou. Útočníci údajně odpálili nálože právě mobilním telefonem, ale vzhledem k informačnímu embargu ze strany režimu jde jen o spekulace.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu