PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Klaus kývl: Do důchodu se půjde v pětašedesáti


5.8.2008

Všichni, kteří se narodili po roce 1964 a nejsou ženy s alespoň dvěma dětmi, mohou odložit plány na důchod do pětašedesáti let. Prezident Václav Klaus schválil první část penzijní reformy, o níž se hovoří od 90. let.

Informoval o tom hradní mluvčí Radim Ochvat.

Parlamentní strany kvůli reformě dokonce za socialistické vlády založily společnou, takzvanou Bezděkovu komisi, která připravila data a návrhy pro rozhodnutí politiků.

O společný postup se zprvu snažil i Topolánkův kabinet, ale nakonec se rozhodl prosadit vlastní verzi, kterou ČSSD kritizuje.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Záruka pro dnešní penzisty

Druhou výraznou změnou je to, že se povinná doba pojištění postupně prodlouží z 25 na 35 let.

Ministr Nečas se při projednávání zákona ve sněmovně zaručil, že reforma nezmění výpočtový vzorec pro zvyšování důchodů, podle kterého je každý rok nutné důchody valorizovat o inflaci a o třetinu reálného růstu průměrné mzdy.

Při takovém pravidlu se průměrný důchod nemůže vzdalovat od hrubé průměrné mzdy rychleji než o půl procenta ročně. Od roku 2003 se přitom drží nad hranicí 40,6 procenta průměrné mzdy díky tomu, že vlády zvyšují penze rychleji, než přikazuje zákon.

Mnohem výhodnější připojištění

Koaliční kabinet počítá i s tím, že první krok bude doplněn druhou částí, která lidem umožní, aby na penze šetřili u soukromých pojišťoven.

Obě normy by měly začít platit současně, v lednu 2010.

Nepovinné připojištění bude podle Nečase mnohem výhodnější, než je dnes. Stát bude podporovat spoření až do částky 32-36 tisíc korun ročně, zatímco dnes dotuje nejvýše částku 6 tisíc ročně a vedle toho umožňuje odepsat ze základu daně 12 tisíc korun.

"Také zaměstnavatelům se víc vyplatí přispívat," slíbil před časem ministr.

Dosud smějí do nákladů započítat příspěvky do tří procent mzdy svých zaměstnanců.

Důchod bližší mzdám

Pojišťovací fondy budou smět peníze investovat i jinam než do státních obligací, a tím se jim může zvýšit zisk. Kapitálové výnosy se přitom nebudou zdaňovat.

"V novém systému budou penze mnohem víc odpovídat mzdám," vysvětlil Nečas, který zatím trval na tom, aby se státní penze nivelizovaly. Větší rozdíly v penzích ale zajistí připojištění, pokud si ho lidé začnou platit.

Stáří straší

Opozice na reformě kritizuje především zvýšení penzijního věku a to, že vláda nechce zvýhodnit zaměstnance, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci, zejména horníky.

"Pokud budou lidé pracovat do pětašedesáti, samozřejmě, že mnozí lidé nebudou moci pracovat na stejných profesích, jako byli zvyklí, nebo na které třeba už fyzicky v tom věku samozřejmě nebudou stačit. A tady by měly být podpůrné programy, které vlastně pomohou tyto lidi v této věkové kategorii zaměstnat. Bohužel dnešní realita je taková, že podpůrné programy nejsou a zájem zaměstnávat lidi nad 55 let příliš velký není," varuje místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Případ horníků a srovnatelných profesí vyřeší druhý krok reformy, který umožní, aby například důlní firmy mohly více přispívat na připojištění svých těžce pracujících zaměstnanců.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu