OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Vědci: Kolaps Západní Antarktidy zvýší hladinu o 3,3 mJeden z těch, za které bojují Greenpeace. Keporkak brouzdá ledovými vodami u Antarktidy.
Snímek byl pořízen poblíž britské výzkumné stanice Rothera.

15.5.2009

Kolaps západoantarktického ledového štítu nezvýší hladinu moří takovým způsobem, jak vědci dosud očekávali.

Vyplývá to ze studie uveřejněné v časopisu Science, o které informovala britská BBC.

Západoantarktický ledový štít (WAIS) je považován za nejkřehčí na světě a jeho uvolnění do moří by podle dosavadních propočtů zvýšilo hladinu oceánů o pět až šest metrů.

Podle týmu vědců vedených Jonathanem Bamberem však jejich výzkum ukazuje, že by byl nárůst "jen" 3,3 metry.

I metr a půl je příliš

I to by však znamenalo katastrofu pro ostrovní státy, nízko položené rovinaté země jako Bangladéš nebo (z větší části) Kambodža a přímořská velkoměsta jako New York a Sydney. Kromě přímého zaplavení by se musely také vypořádat se zasolením vodních zdrojů.

"Zvýšení mořské hladiny je považováno za jeden z nejvážnějších důsledků klimatických změn," říká Bamber, který je ředitelem ledovcového centra univerzity v Bristolu. "Pokud se zvedne pouze o 1,5 metru, vyžene to z domovů jen v Bangladéši 17 milionů lidí."

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Západoantarktický ledový štít, který obsahuje 2,2 milionu krychlových kilometrů ledu, tedy o něco méně, než je desetina ledu na Antarktidě, je považován za velice nestabilní již od sedmdesátých let.

Většina zdejšího ledu se nachází pod mořskou hladinou a je velmi citlivá na stoupající teploty oceánu a ovzduší. Dalšími pevninskými ledovci jsou východoantarktický a grónský. Ty jsou považovány za méně ohrožené.

Nová data, nový model

"Už více než třicet let se spekuluje o tom, že je WAIS inherentně nestabilní," říká Bamber. "Tato nestabilita značí, že se ledovec potenciálně může rychle rozpadnout, nebo rychle vypustit mnoho ledu do oceánů."

Podle něj dosavadní předpovědi nebraly v úvahu data o tloušťce ledovce získaná za posledních třicet let, a byly proto chybné. Bamber a jeho tým také místo hypotézy, že se rozpadne najednou celý ledovec, simulovali, jak by mohl ledovcový masiv na okolní tlaky reagovat.

"Náš odhad je, že pokud se ledovec zhroutí, příspěvek Západní Antarktidy ke zvýšení hladiny moří bude okolo 3,3 metru," tvrdí. "To je přibližně polovina toho, co se dosud uvádělo."

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu