OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Sopka už uzavřela všechna hlavní německá letiště

16. 4. 2010

Londýn - Letecký provoz nad Evropou už druhým dnem paralyzuje obrovský mrak vulkanického prachu. Ten se dostal do atmosféry po erupci sopky nacházející se pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull.

Evropský úřad pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol hovoří o nejtěžším narušení letů v dějinách. V Evropě byla odvolána nejméně čtvrtina všech čtvrtečních letů.

Dnes ráno zůstává situace kritická v severní části Evropy. Zatím není jasné, nakolik se sopečný prach rozšíří během dne také nad Českou republiku.

V Německu se dnes nelétá například z Hamburku, Hannoveru, Düsseldorfu či Kolína. Uzavřená jsou i berlínská letiště Tegel a Schönefeld.

Z Británie se nepoletí ani dnes

Nejrušnější německé letiště ve Frankfurtu ráno ještě fungovalo, ale později i tady přestala letadla přistávat a startovat.

Svá letiště ve čtvrtek postupně uzavřela Británie, Irsko, skandinávské země, Nizozemsko a Belgie. Provoz zastavila i Paříž. Eurocontrol se obává, že vzdušný provoz zůstane silně omezen až do víkendu.

Na obou stranách Atlantiku zůstaly "uvězněny" desítky tisíc lidí, kteřé nemohli odletět do svých destinací. Vzdušný prostor nad Británii má zůstat zcela uzavřený minimálně do dnešního večera.

Přiletí o víkendu Obama?

Stovku letů přes Atlantik zrušily také USA a není zcela jisté, zda prezident Obama bude moci odcestovat na nedělní pohřeb svého polského protějšku Lecha Kaczyńského, který zahynul minulou sobotu při letecké nehodě. Totéž platí i pro další státníky z přibližně 70 zemí, kteří se na ceremoniál chystají, neboť Polsko již uzavřelo vzdušný prostor nad severozápadem země.

Mluvčí letiště v Ruzyni Michaela Lagronová Aktuálně.cz potvrdila, že v případě Prahy bylo ve čtvrtek odvoláno celkem 40 letů, z toho 17 od ČSA. V průběhu dneška by se oblak vulkanického prachu mohl dostat až nad střední Evropu a tedy i ČR.

"Během sobotního rána by spad v podobě popílku mohl být vzhledem k přetrvávajícímu severozápadnímu proudění patrný také v ČR," řekla Aktuálně.cz Dagmar Honsová z pražského Meteopressu.

Probuzení po 200 letech

Vulkán nacházející se přibližně 120 kilometrů východně od hlavního městě Islandu Reykjavíku se probudil poprvé po dvou stech letech 21. března. Uklidnil se až toto pondělí.

Ne na dlouho. Nová erupce ze středečního rána vrhla ale do výšky jedenácti kilometrů obrovské množství sopečného prachu. Ten se rychle rozptýlil nad Atlantikem.

"Vzhledem k tomu, že se oblak dostal i do troposféry a spodní vrstvy stratosféry, mohou prachové částice nad Zemí zůstat i několik měsíců," upozorňuje Honsová. "Podobně jako po loňské erupci sopky na Aljašce ovlivní podle vulkanologů počasí v létě, které může být studenější a vlhčí."

Přerušení letů i na několik dní

Společnost British Airways již oznámila, že umožní všem pasažérům přeložení letu nebo jim poskytne finanční náhradu.

"Oblak vytvořený erupcí se nyní pohybuje dál na jih a jihovýchod směrem na Nizozemsko a Belgii a bude se postupně rozplývat," řekla stanici BBC mluvčí Střediska letového provozu (Nats), které dostalo varování od britské meteorologické služby.

Podle Nats je to vůbec poprvé, co přírodní katastrofa přinutila Spojené království uzavřít svůj vzdušný prostor. Pro leteckou dopravu to znamená obrovské problémy. Na britská letiště směřuje a startuje z nich každodenně přibližně 6000 letů.

Plný provoz zejména v ohledu na průzkumné lety a záchranné operace zatím udržuje britské Královské letectvo.

Skandinávská letecká společnost SAS vyslovila obavy, že většina jejích strojů bude muset zůstat na zemi i několik dní.

V roce 1982 se jeden z letounů společnosti British Airways propadl za letu nad Indonésií o více než kilometr poté, co jeho motory nasály prach, který se do vzduchu uvolnil po výbuchu sopky.

Podobně při letu boeingu společnosti KLM směřujícího z Amsterdamu na Aljašku vypadly v prosinci 1989 naráz všechny čtyři motory. Stroj se dostal do oblaku sopečného prachu pocházejícího z vulkánu Mount Redoubt.

V obou případech byli nicméně piloti zakrátko schopni pokračovat v letu. Motory boeingu společnosti KLM byly ale notně poškozeny.

Desetkrát silnější

Současné erupce jsou přibližně desetkrát silnější než ty z 21. března. Neexistují navíc žádné známky, že by se vulkán záhy uklidnil.

"Erupce jsou čím dál silnější, zároveň ale vulkán nechrlí žádnou lávu," řekl agentuře Reuters vulkanolog Armann Hoskuldsson z Islandské univerzity. Tisíce hektarů okolního terénu je podle něj pokryto sopečným popelem.

Aktivita vulkánu má za následek odtávání téměř dvě stě metrů silné ledové přikrývky. V ledovci, pátém největším na ostrově, se již vytvořila dva kilometry dlouhá prasklina.

Na osm set obyvatel okolních vesnic muselo být proto dopraveno do bezpečí. Islandští vulkanologové se navíc obávají, že vulkán může přivést k životu nedalekou sopku Katla.

Island se nachází na vulkanicky silně aktivním místě Středoatlantského hřbetu. Poslední explozi sopky zažil ostrov v roce 2004.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu