PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Obama požádá o pravomoc odposlouchávat internet

27. 9. 2010

Washington - Zprávy o vládní kontrole internetu či třeba komunikace probíhající prostřednictvím mobilních přístrojů Blackberry přicházely dosud převážně ze zemí, jako jsou Čína či Spojené arabské emiráty.

Nově se k nim přidaly Spojené státy.

Deník New York Times informoval, že Obamova administrativa hodlá vyjít vstříc šéfům tajných služeb, kteří žádají, aby dostali nové pravomoci při monitorování komunikace přes internet, především však pomocí instantních komunikátorů typu Skype či sociálních sítí.

Teroristé už si netelefonují

Služby si stěžují, že se pro ně stalo daleko těžší monitorovat aktivity lidí podezřelých z terorismu, neboť ti už se přestali dorozumívat pomocí telefonů. Časté používání odposlechů telefonních hovorů patřilo k základním součástem protiteroristické politiky v USA po útocích z 11. září 2001. Stalo se také jednou z nejkritizovanějších.

Podle deníku chce Obamova administrativa předložit návrh zákona, který by tento problém řešil, v průběhu příštího roku.

Bezpečnostní služby si představují, že provozovatelé služeb, jako je Blackberry, Skype či Facebook, musí být schopni vyhovět soudně podpořené žádosti o "odposlech", respektive zachytit veškerou komunikaci vybraného jedince či skupiny lidí a vzkazy dešifrovat.

Experti varují, že postup Američanů bude mít vážné důsledky a může způsobit lavinu okolo celého světa.

Snaha vrátit čas

"Žádají o pravomoc přinutit firmy využívající unikátní architektury internetu, aby předělaly své služby. V zásadě chtějí vrátit čas a přimět internetové společnosti, aby fungovaly tak, jak fungovala telefonní komunikace," varoval v New York Times viceprezident Centra pro demokracii a technologie James Dempsey.

Společnosti poskytující telefonní služby spadají pod zákon schválený v roce 1994, který od nich vyžaduje mít schopnost monitorovat veškeré hovory. Firmy specializující se na instantní komunikaci však nejsou do pravomoci zákona zahrnuty.

Podle New York Times nejsou známy údaje, kolikrát se stalo, že tyto společnosti nebyly schopny vyhovět žádosti soudu, vláda však chce všem těmto případům předejít novelou zákona.

Kanadská společnost RIM, která provozuje službu Blackberry, se v nedávné době dostala do sporu s vládami v Dubaji a Dillí, a to právě kvůli neschopnosti monitorovat zprávy zaslané přes její síť.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu