PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Trochu jiný mobil


18.1.2007

Mobil bez displeje? Hloupost! To je běžná reakce. Často se totiž díváme na svět jen svým pohledem a správné je to, co vyhoví nám. Handicapovaní, slabí a staří jsou považováni za přítěž. Jen farmaceutické firmy si z nich udělaly zlatý důl, říká Jan Chaloupka.

Ten divný mobil se jmenuje Easy5 Protect a je určen hlavně pro staré lidi. Jeho koncepce vychází ze zkušenosti, že jim dnešní mobily vůbec nevyhovují. Mají potíže se čtením písmenek z displeje i s malými klávesnicemi. Složité funkce nejsou schopni využít a často zabloudí v nabídkách někam, odkud se neumějí dostat.
Upřednostňují jednoduchý telefon a stačí jim omezený počet čísel (syn, dcera, sousedka, doktor...), kde se mohou v případě potřeby rychle dovolat pomoci. Proto Easy5 nemá běžnou klávesnici a ovládání je tak jednoduché, že nepotřebuje ani displej.

MÍSTO KLÁVESNICE má jen sedm velkých tlačítek. Jedno z nich - pravé horní modré tlačítko, na kterém je symbol sluchátka a vypínače (velké I v kroužku), slouží pro zapnutí a vypnutí.

Dalších pět jsou tlačítka předvoleb a lze k nim přiřadit volaná čísla. Krátkým stiskem kteréhokoliv tlačítka se zapne modré podsvětlení, a tak jde telefon použít i ve tmě. Bylo-li krátce stisknuto tlačítko, jehož číslo chceme volat, stačí do 5 vteřin stisknout ještě velké zelené volací tlačítko (se značkou sluchátka) a telefon začne číslo vytáčet. Pokud jste se ve tmě netrefili, stačí stisknout klávesu té správné předvolby a pak už pokračovat stejně.
Pokud jste si jisti, můžete volat přímo dlouhým stiskem tlačítka předvolby. Volat jde ještě na jedno pevně definované číslo - mezinárodní tísňové volání 112. Stačí dlouze (víc než 5 sekund) stisknout zelené volací tlačítko. Hovor na toto číslo je možné uskutečnit, i když v telefonu není vložena SIM karta.

HLASITOST REPRODUKTORU telefonu je pro normální ucho víc než dostatečná. Během hovoru lze stisknutím zeleného volacího tlačítka hlasitost výrazně zvýšit na úroveň, která by měla stačit i velmi nedoslýchavému člověku. V tomto režimu by měla podle návodu jít hlasitost regulovat dvojitým tlačítkem na levém boku přístroje, ale já jsem žádné rozdíly nepozoroval. Režim zvýšené hlasitosti lze ukončit dalším stiskem zeleného volacího tlačítka.
Pro ukončení hovoru slouží výše zmíněné zapínací tlačítko. Jeho stiskem lze také odmítnout příchozí hovor. Naopak přijmout hovor je možné pomocí zeleného volacího tlačítka.
Pokud nechcete, aby okolí slyšelo vašeho partnera z reproduktoru, můžete použít přibalenou sluchátkovou sadu (handsfree), která se zasouvá do konektoru na horní straně přístroje (slouží i pro připojení nabíječky). Hlasitost poslechu ze sluchátka je však nižší než z reproduktoru. Na přívodu ke sluchátku je i mikrofon a tlačítko umožňující přijmout a také zavěsit příchozí hovor. Ostatní funkce zeleného volacího tlačítka však neumí.

TELEFONNÍ SEZNAM je uložen na normální SIM kartě, která se vkládá do telefonu pod zadní kryt a baterii. Musíte ji však nejdřív připravit v běžném mobilním telefonu.
Do seznamu na kartě je třeba zadat 1 až 5 čísel. Jejich přiřazení klávesám předvoleb zajistí příslušná číslice na začátku jména. Např. číslo se jménem 1Dcera bude přiřazeno klávese s číslem 1. Telefonní čísla, jejichž jména nezačínají uvedenými číslicemi, budou ignorována.
Na telefonu není klávesa předvolby 2 označena modrou barvou a dvojkou, ale je červená s nápisem SOS. Je vhodné na ni tedy přiřadit třeba číslo na ošetřovatelskou službu (2Sestricka). Budou-li mít nastaveno číslo ve svém mobilu, budou vědět, kdo volá, i v případě problémů bránících volajícímu mluvit.
Pamatovat si, na které klávese je jaké číslo, je obtížné i pro nás, mladší sklerotiky, natož pro důchodce. Proto je na zadní straně telefonu prostor pro nalepení samolepky se seznamem přiřazení volaných osob ke klávesám předvoleb. V balení najdete dvě samolepky, na nichž je natištěno 5 řádek označených čísly1 až 5.
Ještě musíte (pomocí běžného mobilu) vypnout vyžadování PIN při zapnutí telefonu, protože v telefonu Easy5 ho zadat nelze. Vyžadování PIN není vlastnost telefonu, ale SIM karty, a když má požadavek na PIN zapnutý, nevydá ze svých útrob žádnou informaci, dokud ji PINem nenakrmíte. Vložíte-li takovou SIM kartu do telefonu Easy5, začne při spuštění vyhrávat úplně jinak než obvykle, aby vás na chybu upozornil. Bez ochrany PINem je rozumnější používat předplacenou kartu, aby případný zloděj či nepoctivý nálezce nemohli napáchat velkou škodu.
Doporučil bych i vypnutí hlasové schránky. Telefon neumí zobrazit SMS s upozorněním na záznam ve schránce a zapnete-li hlasové upozornění, bude automat volat, dokud nebude zpráva vyslechnuta. Jednu předvolbu lze sice obětovat na hlasovou schránku, ale její ovládání bez běžné klávesnice nebude možné.

KDE JE? Tu otázku si položíte, když vašeho roztržitého důchodce chytí toulavá. Jmenuje se tak i služba společnosti T-Mobile umožňující vyhledat a na mapě zobrazit polohu zapnutého telefonu. Pak oceníte i to, že je k telefonu pásek pro zavěšení na krk a můžete tak jeho 60 gramů nosit stále s sebou. Do kapsy ho radši nedávejte, klávesy nemají blokování.
Za službu se neplatí aktivační poplatek ani měsíční paušál. Pro hledání potřebujete telefonní číslo od T-Mobile, které zaregistrujete na portálu http://www.t-zones.cz/. Na občasné užití stačí přihlášení bez registrace, kdy vám na mobil přijde SMS s jednorázovým heslem.
Po přihlášení na portál vyberte v nabídce Informace položku Kde je. Pak stačí zadat číslo hledaného telefonu a jeho kód LPIN. Za chvíli se nakreslí mapa s polohou telefonu a na vrub vašeho mobilu se za lokalizaci připočte 4,76 Kč. Lze to i přes WAP a SMS.
Kód LPIN telefonu vám musí říct jeho majitel, který si ho ve službě Kde je může nastavit. Kód ho chrání před zvědavými slídily. Záletným bych doporučil zkontrolovat, zda si ho pro jejich telefon už nenastavila jejich drahá polovička. Lokalizace je totiž někdy nepříjemně přesná.

PRO MALÉ DĚTI lze použít Easy5 či dětskou variantu BabyMo. Má jiné, barevnější provedení. Místo pěti tlačítek předvoleb má jediné, které cyklicky prochází seznam 5 čísel, jejichž jména začínají na H1 až H5. Které se bude volat, ukazuje svit jedné z pěti do kruhu umístěných diod. Stejně se identifikuje i číslo příchozího hovoru. Není-li volající v seznamu, blikají LED všechny.

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu