OČISTNÉ PROCESY SÍLÍ - PLANETA ZEMĚ SE OČIŠŤUJE OD HRUBOVIBRAČNÍCH ENERGIÍ

Golfský proud ovlivňuje troposféru více, než se předpokládalo




Pás teplého vzduchu se zvedá nad Golfským proudem u pobřeží Severní Ameriky. Na obrázku je znázorněna rychlost (roční průměr) stoupavých vzdušných proudů (žlutá a červená barva, červená ukazuje větší rychlost). Vítr se zvedá nad povrchovými proudy v oceánu (modrá a bílá barva, bílá znamená větší rychlost).

24.03.2008

Golfský proud transportuje tepelnou energii z Mexického zálivu na severovýchod k pobřeží Evropy. Díky tomu jsou zimní teploty v západní Evropě podstatně vyšší než ve stejných zeměpisných šířkách Severní Ameriky. Bez tohoto působení by byla zima v Paříži nebo Londýně stejně tuhá jako v kanadském Quebecu.

I když víme o krátkodobých účincích Golfského proudu na počasí, dlouhodobé efekty zůstávaly dlouho neobjasněné. S komplexní analýzou přišel letos v březnu výzkumný tým japonských a amerických vědců. Dr. Shoshiro Minobe z Hokkaido University se svými kolegy zjistil, že Golfský proud má pro dění v troposféře mnohem větší význam, než se obecně předpokládalo. Studie prokázala existenci koridoru teplého vzduchu, jenž vzniká nad Golfským proudem a stoupá až do výšky 11 kilometrů, kde přímo ovlivňuje počasí na severní polokouli.

Nové poznatky vycházejí z údajů, které získala družice QuikSCAT (Quick Scatterometer) vybavená přístroji k měření větru a srážek. Satelit poskytl vědcům dostatek přesných podkladů pro sestavení nového počítačového modelu. Teplé stoupavé proudy jsou nejsilnější do výšky kolem 1,5 kilometru nad hladinou. Pás teplého vzduchu je jasně viditelný i ve výšce kolem 6,5 kilometru a lze jej rozeznat i ve výšce kolem 11 kilometrů. Kvůli zvýšené vlhkosti byl nad Golfským proudem v pravidelných intervalech zaznamenán tenký pruh deště.

"Naše závěry jsou o to důležitější, že Golfský proud je horní větví Atlantického dopravníkového pásu, který řídí celosvětovou oceánickou cirkulaci," řekl profesor Shang-Ping Xie z University of Hawai’i. Podle něj je pravděpodobné, že globální oteplování v budoucnu zpomalí dopravníkový pás a změny Golfského proudu pak zasáhnou do vývoje klimatu stejně, jako tomu bylo už mnohokrát v minulosti.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) předpovídá, že tok Golfského proudu zeslábne v tomto století o 25 procent. Některé jiné scénaře počítají s ještě větším oslabením nebo úplným kolapsem. V takovém případě by velkou část Evropy čekalo prudké ochlazení. V každém případě si můžeme být jisti, že jakákoli změna bude mít zásadní dopad na troposféru a ovlivní rozvržení srážek, směr i sílu větru a další povětrnostní parametry v široké oblasti.

Autoři studie se domnívají, že teplo uvolňované do atmosféry Golfským proudem generuje planetární vlny, modifikuje globální atmosférickou cirkulaci a mění podnebí nad Evropou prostřednictvím jet streamu (tryskového proudění).

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu